Amundsenov splnený sen

Záhradný kvetináč z Corten ocele NINA

Viete aký problém mal slávny Amundsen, keď sa zakrádal na južný pól? Teda okrem tej svinskej zimy a otázky, kam si odskočiť, aby to čo najmenej bolelo?

Dal by celodenný prídel jedla a kávu navyše, aby videl inú farbu, než bielu. Všade biely sneh, a keď nie sneh, tak biele medvede. Na porazenie.

V našich záhradách to často vyzerá podobne.
Je to to isté, len v zelenom. Zelené stromy, zelené kríky, zelený trávnik. Ešte dodajte zelený plastový nábytok a oslepnete úplne.

Ako prvá pomoc pripadajú do úvahy kvety. Keď ich nasadíte dostatok, prehlušíte zelenú tmu, spestríte exteriér a dodáte záhrade šmrnc. Siahnete teda po kvetináčoch, črepníkoch, či v najhoršej variante – po tégliku od jogurtu.

Problém je, že kvetináče sú spravidla plastové alebo keramické, takže jedny sa rozbijú a druhé skrehnú a polámu. Garantujem, že už počas prvého roka vyblednú, zošednú a ošumtejú, takže budete dokupovať kvetináč na kvetináč, aby sa ten vyprašivený a škaredý schoval do nového a pekného. Na konci roka z toho budete mať matriošku.

V zime budete smutne pozerať na zoschnuté a omrznuté pahýle vašich rozmaznávaných letničiek, ktoré si momentálne hovejú v nie príliš vábnych plastových hrobčekoch. Ak budete mať šťastie, zapadajú snehom. Je nutné podotknúť, že toho snehu v posledných rokoch je asi toľko, že Amundsen by sa len smial, až by sa po kolenách plieskal.

Na jar tieto krasotinky vyhodíte, pretože do nich ten sneh napršal a zamrzol, takže vám všetky matriošky roztrhlo. No čo, zoberiete buksu, naštartujete auto a idete sa poprechádzať do najbližšieho záhradníctva s vyhliadkou na nové matriošky.

Záhradný kvetináč z Corten ocele NINA

A teraz to skúsme inak.

Skúste si predstaviť, že zasadíte kvety a stromčeky do niečoho, čo samo o sebe vyzerá skvele. Niečoho, čo prežiari záhradu ešte skôr, ako sa dostavia kvety a plody vašej práce. Skrátka, predstavte si niečo, čo postavíte do záhrady, na terasu, alebo na balkón a ešte než tam nasypete hlinu, poviete si – wow, presne toto mi tu chýbalo…

To wow sú kvetináče, do ktorých môžete zasadiť čokoľvek od muškátov až po banány. Znesú všetko – váhu zeminy, dážď, slnko, vietor. Nekrehnú, nelámu sa, nepraskajú, pokojne môžu vonku zamrznúť a nič ich neroztrhne. Možno roztrhne vášho suseda od závisti, ale to je už o inom.

Kvetináče z ocele cor-ten majú veľa výhod, trvácnosť, odolnosť a bezúdržbovosť sú len ich praktickou stránkou. Estetika je však to, kvôli čomu sme ich vyrobili. Aby prežiarili záhradu a vytvorili dokonalý súlad s vašou zeleňou. Aby oživili každý kút záhrady aj tam, kde ani slnko nedosvieti. Aby ste si mohli pestovať vinič na terase a banány pri bazéne. V priebehu času sa ich farba mení a pritom stále zostáva prirodzená bez gýču a umelého vzhľadu.

Vybrať si môžete z vysokej, alebo nízkej verzie a vytvoriť si tak kompozíciu, ktorá vám najviac vyhovuje. Každý z našich kvetináčov je kombinovaný s antikorom, takže vašej záhrade dodá punc luxusu a elegancie. V lete dá vyniknúť zeleni a kvetom, v zime poslúži na vianočný stromček, alebo ako podstavec pre vtáčie kŕmidlo. Využití je nespočetne a záleží len od vašej fantázie, akú funkciu mu práve prisúdite.

Jedno je však isté – kdekoľvek ich postavíte, čokoľvek do nich zasadíte, vždy to bude šperk pre vašu záhradu.