Cor-ten – dobrý sluha, ktorý dá starostlivosť o vás „na pána“

Záhradné multifunkčné ohnisko z Corten ocele NINA

Povedzme si úprimne, záhradu či terasu si kupujeme preto, aby sme mali kde oddychovať.

Len málo ľudí sa chce v záhrade nadrieť k smrti, aby mali pokojný spánok, že urobili niečo prospešné proti ozónovej diere. V dnešnej dobe pracovných časov 10 hodín a viac si po príchode domov želáme len jedno – vypnúť a zrelaxovať. Vyvaliť sa v záhrade na lehátko s pivom v ruke a vedľa na stolík si položiť zásobu ešte ďalších dvoch.
V prípade, že ste dáma, beriete ľadovú kávu a koláč s časopisom je must have.

Večer by sme si aj prikúrili a ohriali sa pri krbe, ale potom treba krb vyčistiť a vymiesť. A tiež narúbať drevo a niekam ho uložiť. Rovnako ten drevený stolík treba obrúsiť a každý rok natrieť, dotiahnuť skrutky, v prípade dažďa schovať. A to sa nám nechce. My chceme pokoj, pohodu a niečo, čo nám poslúži a nebude za to nič pýtať. Len kde také niečo zobrať a nekradnúť?

Záhradné ohnisko z Corten ocele NINA

Tak sa pozrime na možnosti. No, je ich hneď niekoľko.

Napríklad plast. Je pomerne bezúdržbový, ale tiež gýčový, neekologický, málo trvanlivý a v záhrade ho má skoro každý. Po (pomerne krátkom) čase krehne a láme sa, navyše likvidácia starej zlomenej plastovej stoličky vás bude stáť naštartovanie auta a odvoz na zberný dvoch – ergo váš čas a peniaze, ktoré miniete vyhadzovaním a dokupovaním ďalších a ďalších kusov. Spravidla tak v dvojročných intervaloch.

Umelý ratan je na tom rovnako, ak nie ešte horšie. A len tak mimochodom, chceli by ste ten istý plastový stôl, ktorý má aj sused sprava, zľava a od naproti?

Drevo je trvanlivejšie, ale vyžaduje pomerne veľkú starostlivosť, natieranie proti plesni, hubám, škodcom, ochrana pred vlhkom, či naopak slnkom. Žiadne drevo nevydrží dlho bez ochranných náterov, či lazúr. Starostlivosť bude vyžadovať rok čo rok.
Treba prirátať náklady na ochranné plachty, nejaké tie šrauby a kopu času na montovanie, doťahovanie, natieranie, šmirgľovanie…

Ani počasie nie je s drevom zrovna najlepší kamarát, pretože slnko drevo vysušuje, vlhko ho zase zmáča. Po daždi sa na tom nedá sedieť, pretože mať mokrý zadok od mokrého dreva nie je zrovna blaho. Takže drevo super, ale iba ak máte k nemu ešte jedny voľné ruky navyše.

Čo tam máme ďalej… Aha, betón.
No, tak ten je naozaj trvanlivejší a menej náročný na údržbu, stále je to však porézny materiál, ktorý nasiakáva a vytvára tak vhodné podmienky pre machy a lišajníky. Takže k betónu len toľko – hor sa kúpiť oceľový kartáč a každý rok previesť povinnú liftingovú kúru. Navyše, nie každý je fanúšikom betónu v záhrade, aj keď fajnšmekri sa určite nájdu.

Záhradné multifunkčné ohnisko z Corten ocele NINA

Ďalšou možnosťou je hrdza.

Teda presnejšie oceľ, ktorá sa hrdzou chráni. Poviete si, že to je predsa blbosť, každý plech raz prehrdzavie, a kto by tú hrdzu stále šmirgľoval a plech natieral. Odpoveď? Nikto.

Táto hrdza je totiž presne to, čo chceme. Chceme úplne bezúdržbový stolík, ktorý tu bude vždy, keď bude treba. Ktorý bude dobre vyzerať, urobí, čo má, ale hlavne – o ktorý sa nebude treba starať.

Tak presne taký stolík pre vás máme. Je vyrobený zo špeciálnej ocele cor-ten, takže dlhé roky chráni sám seba. Nemusíte robiť nič, iba s kávou v ruke sledovať, ako sa postupne mení jeho farba a užívať si, že zakaždým, keď sa naň pozriete, je iný. A to nie je všetko.

Tento jeden stolík je natoľko multifunkčný, že ho budete používať stále dokola a vždy na iný účel.

Funkciu stolíka sme si už predstavili na príklade piva a ľadovej kávy s koláčom. Klasika, ktorá musí byť v každej záhrade. Kde inde by ste si položili ten koláč, aby vám ho pes nezožral, že?

Ďalej tu máme funkciu ohniska. Odobratím sklenenej platne vám vznikne otvorené ohnisko, do ktorého stačí už len poukladať polienka, škrtnúť zápalkou a môžete sa vyhrievať pri sledovaní vychádzajúcich hviezd. Za takú romantiku by sa nemusel hanbiť ani Di Caprio na Titanicu.

No ale nielen romantikou je človek živý, aj jesť treba.
Vložte do ohniska rošt a ugrilujte si rebierka a priateľke, či manželke nejakú tu zeleninu.
Ak po grilovaní pahrebu prikryjete krytom, tento zachytí teplo a ešte dlho sa môžete túliť na lehátku pri záhradnom radiátore. Na druhý deň ráno len vytiahnete šuflík, do ktorého prepadol všetok popol a vysypete ho pod ruže ako hnojivo. Toť vsjo. Váš záhradný stolík, ohnisko, gril a radiátor v jednom je pripravený na ďalšie použitie.

A ak už naozaj žiadne využitie nenájdete, nie je originálnejšieho podstavca na kvety, črepníky, či aranžmány, ktorý ich svojou farbou doladí k dokonalosti. A takýchto úžasných vecí máme pre vás ešte oveľa viac…