Corten

Sme radi, že vás materiál corten zaujal a veríme, že sa vám jeho spracovanie prostredníctvom nášho dizajnu a funkčnosti zapáči. Corten nádherne zapadá do farieb záhrady ako aj interiéru  – vnáša do nich kontrast, jedinečnosť, výnimočnosť a luxus. Každý jeden výrobok z neho je jedinečným originálom, určeným presne pre vás. Nebojte sa odlíšiť a byť jedineční.

Vedeli by sme tu napísať desiatky viet a pôvode, histórii a vlastnostiach ocele corten, podľa nás sú ale najdôležitejšie štyri základne informácie.

1. BENEFITY MATERIÁLU CORTEN:

● trvácnosť (po stabilizácii povrchu alebo prirodzenom vyzretí vydrží minimálne 30 rokov)

● odolnosť (corten nie je nijako útlocitný, znesie aj vyššiu záťaž a hrubšie zaobchádzanie, zároveň sa chráni sám, takže nie je potrebné žiadne dodatočné ošetrovanie – je prakticky bez-údržbový)

● univerzálnosť (použitie je možné do exteriéru aj interiéru, zároveň má praktické aj umelecké využitie)

Cor-ten porovnanie sfarbenia

2. VZHĽAD

Corten sa vyfarbuje pomocou prirodzeného dlhodobejšieho procesu, alebo urýchlením – patináciou. Preto je každý jeden výrobok jedinečný svojim zafarbením a odtieňom, ktorý je v rozsahu od svetlo oranžovej až po tmavo hnedú

3. SPRACOVANIE

Výrobky do exteriéru vám vieme dodať v dvoch kvalitatívnych úrovniach finálneho spracovania povrchu a podľa tejto úrovne je rozlíšená aj konečná cena a čas dodania:

a.) Bez patinácie

Výrobok postupne patinuje (vyzrieva) sám pomocou prírodných poveternostných podmienok. Doba patinácie od jej začatia až do úplného vyzretia približne 20-40 mesiacov, počas ktorých sa budete môcť kochať postupne všetkými odtieňmi tohto úžasného materiálu. Je však potrebné myslieť na to, že pri prirodzenej patinácii bude povrch okolo výrobku dočasne zafarbený stekajúcou vodou „hrdzavej farby“ (pri daždi). Patina ale sama o sebe postupne výrobok konzervuje a cháni.

b.) Základná patinácia

Na váš výrobok nanesieme základnú vrstvu patinačného roztoku, aby sme urýchlili jeho zrenie. Príroda sama potom dokončí farebné umelecké dielo. Rovnako ako pri výrobku bez patinácie je potrebné rátať s dočasne zafarbeným povrchom okolo výrobku.

4. DODANIE

  • každý jeden výrobok vieme vyrobiť v rámci dizajnu a rozmerov aj na mieru – presne podľa Vašich požiadaviek
  • projektovanie,  výroba a následná patinácia sú procesy, ktoré si vyžadujú čas, aby bol dosiahnutý očakávaný výsledok z hľadiska kvality ako aj vzhľadu

Preto je dodacia doba štandardne 4 – 8 týždňov, pri zložitejších úpravách a dodatočných zmenách aj dlhšie.

Na výrobky určené do interiéru sa používa povrchová úprava lakom alebo voskom na zjemnenie povrchu a lesklý vzhľad.